Aylık Bülten

Kalite ve Performans Eğitimleri

Uber yolculuklarınızda 5 yıldızlı yolculuklar tamamlamanız, müşteri memnuniyeti sağlamanız ve genel performanslarınızın yüksek olması hem kendi kazançlarınız ve iş devamlılığınız, hem de diğer Uber sürücü iş ortaklarının iş devamlılığı için çok önemlidir. Bu nedenle performans değerleri belli seviyeler altında kalan sürücülerimiz Uber Sürücü Destek Merkezi’nde Kalite Eğitimi’ne davet edilirler. 

Performansınız düşmemesi için nelere dikkat etmelisiniz?

  • Sadece yolculuklar yapmaya hazır olduğunuzda cevrim içi olmalı, araç başında olmadığınız her durumda çevrim dışı hale gelin
  • Çevrimiçi olduğunuz durumlarda size gelen tüm çağrıları kabul etmeli ve hiçbir çağrıyı kaçırmayın
  • Kabul ettiğiniz çağrıları çok zor durumda kalmadığınız durumlarda iptal etmeyin ve ya  yolcularınızdan yolculuğu iptal etmelerini istemeyin.
  • Yolcularınız ile, yolcu konumuna varış yapıp 5 dakika beklemeden önce iletişime geçmemeli, gidecekleri konumu ya da nerede olduklarını sormamalı, onlara uzak mesafede olduğunuzu söyleyerek iptal etmemeli ya da onlardan iptal etmelerini istememelisiniz.
  • Yolcularınız araca binmeden yolculuğu başlatmayın ve yolcunuz gitmek istediği konuma varış yaptıktan ve araçtan indikten sonra yolculuğu sonlandırın.
     

Yeni Yolculuk Talebini Durdurun

Yolculuk talebini durdur

Bir yolculuğu tamamlamanıza kısa bir zaman kala yeni yolculuk talebi alabilirsiniz. Bu özellik ile aracınızı ve zamanınızı daha verimli kullanırsınız.


Bazı zamanlarda yeni yolculuk talebi almak istemediğinizi anlıyoruz. Örneğin yolculuğunuzu tamamladıktan sonra çevrim dışı olmayı planlıyor olabilirsiniz veya yolcunuzun uğrayacağı başka adresler olabilir. Bu durumlarda aşağıdaki adımları takip ederek yeni çağrı almayı durdurabilirsiniz.

 

 

Ayın Sürücü Ortaklarını Tebrik ederiz!

  • Orhan Tolga Balarısı 

  • Orhan Yayan

Ve daha nice güzel yorumlar, yüksek puanlar….
Haziran ayında Uber yolcularınızı gitmek istedikleri yere güvenle ve keyifle ulaştırdığınız için tüm Sürücü Ortaklarımıza teşekkür ederiz.

Yolculardan Gelen Yorumlar

“Kibar yardımcı sarsmadan ani frenden kaçınarak iyi bir yolculuk yaptık 86 yaşında ki anneciğimin tekerlekli sandalyesini Bagaja yerleştirdi ve varış noktasında açıp anneciğimin oturmasına yardımcı oldu”

“Eğlenceli dakik ve kaliteli sürücü. Araba çok güzel, tertemiz ve özenle döşenmiş. Herşey tam kıvamında. Teşekkürler :))”

“kendisi çok nazik ve kaliteli ayrıca navigasyon ve bilgilendirme konusunda uzman.. UBER klasına yakışır bür arkadaş... teşekkürler..”

“Dakika atlatmadan ulaşmam gereken  yere kaliteli bir yolculuk yapmamı sağladığınız için teşekkür ediyorum.”

“Biz iki görme engelli arkadaş beyfendinin aracını kullanarak evimize ulaştık. Kendisi bize yolculuk süreci boyunca gerek hizmet anlayışı gerekse güler yüzlü olarak çok iyi davrandı kendisine teşekkür eder iş hayatında başarılar diler”

“İnanılmaz bir yolculuktu karnımız acıkmıştı bunu duyar duymaz bizi ocakbaşına götürüp kebap ısmarlardı seni unutmayız  👑 😄”

“Herşey için çok teşekkürler. Rahatsızlığımdan dolayı hastaneye gitmem gerekti yere hakim oldugu icin 5 dakika da ulastik ve tedavi bitene kadar bekledi sagolsun varolsun”

 

Sürücü Destek Merkezi Saatleri

Hafta içi her gün saat 10:00-17:00 arası yüz yüze destek ve araç kontrolü için Sürücü Destek Merkezini ziyaret edebilirsiniz. Aktif sürücülerimiz için Nef 09’da 7. Kat 147 numarada hizmet vermekteyiz.

Yeni kayıt olmak isteyen sürücüler için eğitim saatleri hafta içi her gün saat 11:00 ve 15:00 olarak gerçekleşmektedir. Yeni kayıt olacak sürücüler, sınav veya bilgi için gelen kişilere 7. Kat 146 numarada hizmet vermekteyiz.

 

Sürücü Destek Merkezi Adresi:

Nef 09 Sanayi Mahallesi Turan Sokak No:9, 4.Levent Kağıthane, Istanbul, Türkiye